بیوگرافی علی کریمی فوتبالیست معروف و در مورد زندگی شخصی ورزشی او

بیوگرافی و زندگی شخصی و ورزشی علی کریمی

به جرئت می توان یکی از شناخته شده ترین چهره ورزشی ایران را در دهه های اخیر را علی کریمی دانست. شاید ورزش فوتبال همیشه مورد علاقه مردم باشد اما در همین ورزش پرطرفدار عده ای بیش از دیگران شناخته شده و سرآمد می شوند. علی کریمی یکی از این موارد می باشد. او که سابقه بازی برای تیم های بزرگی مانند بایرن مونیخ و نیز شالکه را دارد و در تیم پرسپولیس بازی های بسیار درخشانی را از او دیده ایم به جادوگر آسیا ملقب است. با ما همراه باشید تا بیوگرافی علی کریمی را به طور کامل برای شما شرح دهیم.

مشخصات علی کریمی در یک نگاه

می خواهیم پیش از شرح کامل بیوگرافی علی کریمی مشخصات این فرد را به اختصار در همین ابتدا بیاوریم:

 • نام اصلی : محمد علی کریمی پاشاکی
 • تاریخ تولد : 17 آبان 1357
 • پیشه : فوتبالیست
 • نام های مستعار : جادوگر آسیا
 • تحصیلات : دیپلم
 • قد : 1.79 متر
 • سالهای فعالیت : 1369 تا حال حاضر
 • والدین: ولی الله کریمی – حوریه آببند پاشاکی
 • شریک زندگی : سحر دوری
 • پست فوتبالی : هافبک
 • فرزندان : هیما , هاوش , هیرسا

علی کریمی در شهر کرج در سال 1357 متولد شد. او سالهاست از فوتبال خداحافظی کرده و در این چند سال به مربیگری روی آورده است. او دارای تحصیلات دانشگاهی نبوده و فرزند سو خانواده اش می باشد. او دارای سه برادر و نیز یک خواهر می باشد. او متولد کرج می باشد اما دارای اصالتی مربوط به شمال کشور و شهر لاهیجان می باشد. شاید اگر بین اهالی فوتبال درباره اش جستجو کنید بارها و بارها به لقب جادوگر او اشاره کنند.

علی کریمی

فوتبال بازی کردن او را هم می توان مشخصه ای ارثی تلقی کرد. پدر او یعنی ولی الله کریمی هم در استان گیلان در رده سنی جوانی خود مشغول به بازی فوتبال بوده است. محمد علی کریمی پاشاکی دارای مادری خانه دار می باشد و در وصف فرزندش این مادر می گوید:

“فرزندم فردی پر از جنب و جوش بود و در کنار انرژی بالایش همیشه فکر فوتبال را در سر داشت. به طوری که در دوران کودکی و نیز نوجوانی خود بارها و بارها سبب شکسته شدن شیشه های خانه های همسایگان ما شد. به طوری که نمی توانستید فردی را بیابید که از دست او بازی کردن ها و جنب و جوشش در امان باشد.”

 

باشگاه نفت شروع فعالیت حرفه ای علی کریمی

شروع فعالیت حرفه ای علی کریمی را می توان مربوط به سال 1369 دانست. جایی که او تصمیم به فعالیت با تیم نوجوانان نفت تهران گرفت. این باشگاه جایگاه ویژه ای برای علی کریمی داشت. چرا که یک سال پیش از ورود علی کریمی برادر بزرگترش یعنی فرشید کریمی هم در این باشگاه فعالیت داشت.

فوتبال و سربازی در باشگاه فتح

باشگاه های علی کریمی تغییر یافتند و او سر از باشگاه فتح دراورد. او در این باشگاه در ابتدا بازی در رده سنی جوانان را پیش گرفت. درنهایت سال 1375 علی کریمی موفق شد به رده سنی بزرگسالان فتح راه پیدا کند. طی دو فصل برای فتح که بازی کرد در همان جا هم توانست خدمت مقدس سربازی را هم پشت سر بگذارد.

علی کریمی

پیوستن به استقلال; امری که محقق نشد!

درخشش علی کریمی در تیم فتح بستر پیشرفت را برای او فراهم کرد و تیم های بزرگ استقلال و پرسپولیس به او پیشنهاد پیوستن را دادند. اواخر سال 1376 بود که استقلال با علی کریمی قرارداد داخلی امضا کرد. طی این قرارداد علی کریمی می توانست با پرداخت هزینه 5 میلیون تومان از ابتدای فصل 77 – 78 برای استقلال بازی کند. اما این قرارداد خیلی زود ملغی شد. بازی تیم های فتح و استقلال درست بعد از این قرارداد بستری برای لغو این قرارداد شد. هواداران استقلال از پیوستن این بازیکن آینده دار بی خبر بودند و پیوستن علی کریمی به استقلال محقق نشد.

پرسپولیس علت اصلی محبوبیت فوتبالی علی کریمی

خرداد 1377 را می توان مقطع زمانی مهمی در زندگی علی کریمی دانست. او در این زمان و در هنگامی که مربی پرسپولیس ایویکا مت کوویچ بود به این تیم پرطرفدار تهرانی پیوست. نخستین بازی او دربرابر تیم اصفهانی پلی اکریل بود که در 22 شهریور 1377 انجام شد. این بازی در همان جام آزادگان سابق برگزار می شد. 10 مهر 1377 اولین گل علی کریمی برای پرسپولیس ثبت شد و او موفق شد دروازه سایپا را باز کند. همین امر سبب شد تا یک روز بعد مربی وقت تیم ملی فوتبال یعنی شادروان منصور پور حیدری او را به تیم ملی فوتبال دعوت کند.

علی کریمی

وضعیت تاهل علی کریمی

سال 1378 درست زمانی که علی کریمی 21 ساله بود با خانمی به نام سحر داوری ازدواج کرد. او همسری اصطلاحا آذری دارد. نتیجه این ازدواج سه فرزند می باشد که دو فرزند آن ها پسر و یکی از آن ها دختر می باشد. فرزند دختر آن ها هیما و نیز فرزند پسر آن ها هاوش و هیرسا نام دارند. مادر علی کریمی یکی از افرادی است که از خوبی های همسر جادوگر آسیا زیاد می گوید. مادر علی کریمی در این باره می فرمایند:

“علی همسری خوب و مهربانی دارد. از او رضایت دارم و بابت اینکه عروس خوب و خانمی نصیبم شده است خداوند را سپاسگزارم.”

تجربه فوتبال علی کریمی در خارج از کشور

در سال 1380 علی کریمی اولین تجربه لژیونری را در تاریخ بازی های خود ثبت کرد. او الاهلی امارات را به عنوان باشگاه بعدی خود انتخاب کرد و توانست درست در همان سال عنوان ارزشمند بهترین بازیکن لیگ امارات را برای خود ثبت کند. رکورد او در این باره ستودنی است و توانسته است در 69 بازی 45 گل به ثمر برساند. این آمار از بازی های او مربوط به مقطع زمانی 4 ساله حضور او در الاهلی می باشد. همین درخشش سبب شد تا بزگترین باشگاه آلمانی یعنی بایرن مونیخ به دنبال او باشد.

هرچند علی کریمی توانست در دوره مربیگری فیلیکس ماگات به بایرن مونیخ بپیوندد اما این انتقال چندان هم موفقیت آمیز نبود. او دو سال در این تیم حضور داشت اما در این دو سال بارها متحمل مصدومیت شد. برای همین بیشتر بازی ها نیکمت نشین بود و توانست در 44 بازی برای تیم بایرن مونیخ آمار 4 گل را ثبت کند و 4 گل دیگر این تیم هم در این سالها توسط پاس گل او به ثمر رسید.

علی کریمی

بازگشت به لیگ های عربی

هنگامی که قرارداد علی کریمی با بایرن مونیخ به پایان رسید او ابتدا به القصر پیوست. یکسال در این تیم بازی کرد و سپس تجربه ای یکساله را هم در تیم السلیسیه داشت. پس از السلیسیه او به صورت قرضی به تیم محبوب تهرانی یعنی پیروزی بازگشت و پس از آن به عنوان بازیکن تیم تازه لیگ برتری شده استیل آذین به فعالیت پرداخت. او در سال 89 بار دیگر به فوتبال آلمان بازگشت. او در تیم شالکه حضور یافت ولی دیگر تجربه بازی او در فوتبال آلمان هم برایش خوشایند نبود و کلا در دو بازی توانست تیم را همراهی کند. درنهایت علی کریمی به لیگ ایران بازگشت و بار دیگر این بار بین سالها 1390 تا 1392 به تیم پرسپولیس بازگشت.

وقتی همسر تیم را برایت انتخاب می کند!

همانطور که گفتیم علی کریمی همسری آذری زبان دارد. برای همین نقش بسیاری در پیوستن علی کریمی به تراکتورسازی تبریز داشت. به طوری که از او میخواست حتی اگر یک فصل به پایان فوتبال او باقی مانده باشد در تیم تراکتورسازی تبریز حضور پیدا کرده و برای این تیم گلزنی کند. همین تیم تراکتورسازی درست آخرین بخش از فعالیت علی کریمی بوده و علی کریمی پس از پایان فصل فوتبالی 1392 – 1393 از فوتبال خداحافظی کرد.

علی کریمی

فعالیت های مربیگری علی کریمی

علی کریمی پس از پایان دوران بازیگری خود از فوتبال فاصله نگرفت. مدتی کارلوس کیروش مربی پرتقالی تیم ملی ایران او را برای دستیاری خود به خدمت گرفت. به علاوه اینکه علی کریمی در مقطعی هم سرمربی تیم سپیدرود رشت بود. اما شاید برای شما جالب باشد که بدانید علی کریمی دیگر چه فعالیت هایی داشته است.

جادوگری در پیشه تاجر و مسافرکش

شاید بسیاری فکر کنند تنها فعالیت او همین فوتبال بازی کردن و پشیدن ردای جادوگری باشد. این درحالی است که علی کریمی تخم مرغ های خود را در یک سبد نمی گذارد. او در کرج پیش از پوشیدن جامه ساحری مشغول مسافرکشی بود. دهه هفتاد او صاحب یک پیکان گوجه ای بود. حتی زمانی که چه در پرسپولیس و چه در فتح بازی می کرد برای تامین هزینه های تمرین خود مسافرکشی می کرد. به طوری که زمانهایی را چه در بعد و نیز در قبل تمرین به مسافرکشی می پرداخت.

اما کریمی در پیشه تاجر هم ورود کرده است. او ابتدا به کمک حامد کاویانپور وارد بحث ساخت و ساز شدند. اما علی رغم ادامه فعالیت تاجری او فعالیت ساخت و ساز علی کریمی کمی بعد متوقف شد و او به همراه خداداد عزیزی و نیز مجید ساعدی فر در حوزه پوشاک وارد حوزه تجارت شد. اما ممکن است برای بسیاری از دوست داران علی کریمی سوال پیش آید که علی کریمی طرفدار چه تیمی می باشد؟

علی کریمی

علی کریمی طرفدار کدام تیم است؟

علی کریمی یکی از طرفداران دو آتیشه فوتبال های اروپایی است. به گفته دوستان او هنگام بازی های میلان و رئال مادرید او تعصب بسیاری از خود نشان می دهد. به طوری که شهادت می دهند که آقای علی کریمی طرفدار تیم های رئال مادرید و نیز آث میلان می باشند. ولی او غیر از فوتبال تفریح دیگری هم دارد؟ این تفریح چیست؟ بخش بعدی را مطالعه کنید.

علی کریمی فردی سریال دوست است!

علی کریمی به عنوان یک شهروند ایرانی علاقه زیادی به سریال های ایرانی هم دارد. به طوری که فیلم های ایرانی را به فیلم های روز دنیا ترجیح می دهد. او می گوید دیدن سریال های ایرانی معمولا به اندازه پر شدن وقت او جایگاه ویژه دارد. علی کریمی به خودروهای خارجی هم علاقه زیادی دارد. چه خودرویی؟ تو بخش بعد به آن اشاره کردیم.

علی کریمی

علی کریمی BMW دوست است

او علاقه بسیاری به جمع آوری مجله های اتومبیل دارد. ما علاقه او به اتومبیل به جمع آوری مجله محدود نمی شود. بلکه او همچنین به خوبی در حوزه کارایی ماشین و کیفیت آن ها ورود داشته و اگر مجله ای در حوزه اتوموبیل را در دسترس نداشته باشد او در اینترنت به دنبال سایت های اتومبیل می رود. او در وصف علاقه خود به اتومبیل می گوید:

” از همه ماشین ها بی ام دبلیو را بیشتر دوست دارم.”

علی کریمی و علاقه خود به والیبال ساحلی

علی کریمی ورزش دوستی است که به رشته والیبال ساحلی هم علاقه  دارد. می بینید که یک ورزشکار می تواند در حوزه های دیگر ورزشی هم ورود  کند. علی کریمی هم به عنوان یک فوتبالیست بزرگ در سایر رشته های ورزشی ورود دارد.

اسطوره فوتبال علی کریمی کیست؟

علی کریمی به عنوان بازیکن محبوب پرسپولیسی ها علاقه زیادی به دیگو مارادونای فقید دارد. او علاوه بر طرفداری از مارادونا علاقه بسیاری به تیم ملی آرژانتین دارد.

علی کریمی

جایگاه علی کریمی در ویکی لیکس

می خواهیم یک مورد فراتر از بحث فوتبال را درباره علی کریمی شرح بدهیم. علی کریمی نامی است که در اسناد منتشر شده از سوی ویکی لیکس به چشم می خورد. او فردی است که وقتی محمود احمدی نژاد به تمرینات تیم ملی سر می زد از او تلاش می کرد دوری کند. به بیان بهتر علاقه ای به تعامل با او نداشت. شاید یکی تصمیمات سیاسی او مربوط به 27 خرداد 1388 برمیگردد. در این تاریخ که تیم ملی ایران قرار بود در برابر کره جنوبی در مقدماتی جام جهانی قرار گیرد علی کریمی به همراه چند بازیکن دیگر با مچ بند سبز وارد زمین شد. هنگامی که او بازیکن شالکه بود پیراهن امضا شده خود را به خانواده یکی از کشته شدگان حوادث سالهای 1388 هدیه داد.

علی کریمی; خیری شناخته شده

او در زمینه امور خیر هم همیشه فعال بوده است. به طوری که همیشه از او حمایت از کودکان بی سرپرست و بیمار دیده شده است. او گاه وقت خود را برای بازی با آن ها صرف می کند. حمایت های معنوی و مادی علی کریمی از کودکان بی سرپرست و یا کودکان بیمار و یا یتیمان سبب شده است که او نزد هواداران تیم های رقیب هم فردی محترم به نظر رسد.

علی کریمی

پشیمانی از رای دادن به حسن روحانی

او پیش از انتخابات از حسن روحانی رئیس جمهور دو دوره ایران حمایت کرده بود. اما بعد از انتخابات نسبت به این کار ابراز پشیمانی کرد. به طوری که در این باره گفت:

“بابت حمایتی که از روحانی کردم عذرخواهی می کنم. فکر من این بود که او می تواند در این شرایط کمک کند و تمام دوستان و هموطنان عزیز می خواهم که من را بخشیده و حلال کنند. پیش از شروع فرایند انتخابات متحمل فحش و تهمت شدم و الان هم به روی همونها. ای کاش امکان بازگشت به عقب وجود داشت. “

اما جدای بحث علایق شخصی و فعالیت هایی که علی کریمی داشته است در ادامه شرح بیوگرافی علی کریمی اجازه بدید که درباره افتخارات علی کریمی هم توضیحات را خدمت شما ارائه کنیم.

علی کریمی

علی کریمی در دوران فوتبالی خود چه افتخاراتی را بدست آورد؟

بی انصافی است اگر هنگام شرح بیوگرافی علی کریمی درباره افتخارات او نگوییم. با ما همراه باشید تا درباره افتخارات علی کریمی برای شما بگوییم.

افتخارات علی کریمی در پرسپولیس

مهم ترین افتخارت علی کریمی در باشگاه پرسپولیس به شرح زیر می باشند:

 • لیگ ایران : قهرمان لیگ ایران در فصول 78 – 77 و نیز 79 – 78 و نایب قهرمانی در فصل 80 – 79
 • جام حذفی : قهرمانی در سال 77 – 78
 • جام باشگاه های آسیا : دو عنوان سومی در جام باشگاه های آسیا

علی کریمی

افتخارات علی کریمی در الاهلی

بخشی از بیوگرافی علی کریمی به دوران حضور او در الاهلی تخصص دارد. او در این تیم افتخارات زیر را بدست آورد:

 • لیگ برتر : کسب عنوان نایب قهرمانی 2003 – 2004
 • جام حذفی : کسب عنوان قهرمانی در فصول 2001 – 2002 و 2003 – 2004

افتخارات علی کریمی در بایرن مونیخ

 • بونس لیگا : قهرمانی در فصل 2006 – 2005
 • دی اف بی پوکال : قهرمانی در فصل 2006 – 2005
 • لیگا پوکال : نایب قهرمانی در فصل 2007 – 2006

سایر افتخارات علی کریمی

در شرح بیوگرافی علی کریمی باید نسبت به حضورش در سایر تیم ها هم اشاره کنیم. سایر افتخارات علی کریمی به شرح زیرند:

قهرمانی جام حذفی آلمان با شالکه در فصل 2010 – 2011

قهرمانی جام حذفی ایران با تراکتورسازی در فصل 1392 – 1393

علی کریمی

افتخارت شخصی علی کریمی

نمی توان هنگام شرح بیوگرافی درباره عملکرد شخصی او نیز صحبت نکرد. مهم ترین افتخارات شخصی علی کریمی را می توان موارد زیر دانست:

 • سه بار عنوان برترین بازیکن ماه آسیا
 • برترین بازیکن غرب آسیا در سال 2000
 • برتری بازیکن لیگ کشور امارات در فصل 2002 – 2003
 • بهترین بازیکن فصل فوتبال امارات در فصل 2003 – 2004
 • آقای گل لیگ امارات در سال 2003 – 2004
 • بهترین بازیکن جام بین قاره آسیا و اقیانوسیه در سال 2003
 • آقای گل تورنومنت جام ملتهای آسیا در سال 2004
 • عضو تیم منتخب فوتبال آسیا در سال 2012

در این مطلب صفر تا صد بیوگرافی علی کریمی را برای شما شرح دادیم. دیدید که او یکی از بهترین و پرافتخارترین ورزشکاران کشور ما بوده است. او افتخارات بسیاری را در بعد تیمی و شخصی دارد.

مطالب مشابه را ببینید!

نگاهی بر زندگی حسین منزوی؛ آغاز فعالیت ادبی، اشعار زیبای او، ازدواج، طلاق و مرگ نگاهی بر زندگی احمدرضا احمدی (از تولد تا اشعار نو او، سبک او، نقد شاعر و اشعار او) نگاهی بر زندگی شمس تبریزی (از تولد، تا بد رفتاری مردم با او و رابطه با کیمیا خاتون) نگاهی بر زندگی کریم خان زند (از فتح اصفهان تا مبارزه با خان قاجار و انگلیسی ها تا مرگ) بیوگرافی کیت بلانشت؛ زندگی شخصی هنری او از ورود به دنیای هنر تا فیلم های معروف او نگاهی بر زندگی زال پهلون ایرانی و پدر رستم دستان از شخصیت های شاهنامه بیوگرافی علیرضا قربانی خواننده سبک سنتی (کارنامه هنری و زندگینامه شخصی او) بیوگرافی تام هنکس بازیگر پر افتخار هالیوودی؛ کارنامه هنری و زندگینامه شخصی بیوگرافی عرفان طهماسبی خواننده با استعداد (درباره زندگی شخصی و هنری او) نگاهی بر زندگی بابک خرمدین؛ زندگینامه سردار ایرانی از تولد تا نبردها و دستگیری تا مرگ