نکات مهمی که هر کارمندی باید بداند؛ کارمندان موفق

کارمندان ساعت زیادی را پشت میز سپری می کنند. بنابراین دست، چشم، کمر، پا، ستون فقرات، گردن و … به شدت درگیر هستند. یک کارمندان موفق هم باید به فکر سلامتی خود باشد و برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت یک سری نکات را رعایت کند که ما در ادامه قصد داریم در مورد این نکات صحبت هایی داشته باشیم.

نکاتی که کارمندان موفق باید بدانند و رعایت کنند

کارمندان چه نکاتی را باید رعایت کنند

یک کارمند اگر قرار باشد که به موفقیتی دست پیدا کند قبل از هر چیز باید کارهایی را که برای سلامتیش لازم است رعایت کند. مرتضی عزیزیان یکی از اساتید دانشگاه است که در رابطه با شیوه صحیح نشستن کارمند در پشت میز می گوید: ارتفاع صندلی مهمترین عاملی است که باید مورد توجه قرار گیرد و اینکه ارتفاع صندلی باید معادل با طول ساق پا بوده به گونه ای که زمانی که کارمند در حالت عادی شسته مفصل زانو حداکثر دو تا سه سانتی متر بالاتر از مفصل لگن قرار گیرد.

ایشان در ادامه افزودند: اگر ارتفاع صندلی زیادتر از حد استاندارد باشد عضلات پشت ران فشاری را تحمل خواهند نمود که عصب سیاتیک را درگیر می کند و اگر ارتفاع کمتر از حد معمول و استاندارد باشد و زانو خیلی بالاتر از لگن قرار گیرد به عضلات باسن فشار وارد می شود.

یک فیزیوتراپ در این رابطه گفته است که: نشستن نامناسب بازده کاری کارمندان را کاهش می‌دهد و موجب بیقراری، مشکلات روحی و دردهای استخوانی در بدن فرد می‌شود.

 

ویژگی های کارمند موفق

کارمندان قبل از هر چیز باید شیوه برخورد با ارباب رجوع و آداب معاشرت با همکاران را بدانند. ادب و متانت در کاری که یک کارمند می خواهد از صبح شروع کند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 1. یک کارمند همیشه باید استحمام و بهداشتش را رعایت کند و بوی خوش از او ساطع شود به گونه ای که هر بار که به اداره ورود می کند از بوی مطبوع و خوشایند او دیگر همکاران ورودش را متوجه شوند. اگر چه لزومی هم ندارد حتماً از عطر و ادکلن های گران قیمت استفاده کرد. اما با استحمام و رعایت بهداشت، منظم بودن و موها و پوشش مرتب می توان بوی ناخوشایند و حالت نامطبوع و ناپسند را از خود دور کرد.
 2. صحبت کردن با صدای بلند آن هم در محیطی مانند اداره جات اصلاً خوشایند نبوده و نخواهد بود. فرض را بر این می گذاریم که فاصله شما تا همکارتان به گونه ای است که مجبورید از صدای بلند برای حرف زدن استفاده کنید. اما به جای آنکه گام صدای خود را بالا ببرید، یا از تلفن استفاده کرده و یا اگر امکانش می باشد بلند شده و نزدش بروید سپس صحبت کنید.
 3. شوخی پذیر و انتفادپذیر باشید. قهر کردن مال بچه هاست. اگر با همکارتان دلخوری دارید و یا از او ناراحت هستید نیاز نیست این موضوع را برای دیگر همکارانتان تعریف کنید. این یک مسئله شخصی بین شما و او خواهد بود. می توانید مانند دو فرد عاقل و بالغ این مشکل یا مسئله را میان خودتان حل و فصل کنید بدون آنکه کسی متوجه ناراحتی شما شود و متعاقباً باعث شود که پشت سرتان حرف هایی زده شود که درست نباشد. زیرا اینگونه شما به دیگران اجازه قضاوت کردن را می دهید.
 4. سعی کنید که شاد باشید و با انرژی مثبت روز کاریتان را شروع کنید. وقتی که شما انرژی مثبت داشته باشید و لبخند روی لبتان باشد، همکارانتان نیز نه تنها ارنباط بهتری با شما برقرار خواهند نمود بلکه این انرژی مثبت را به آنها نیز انتقال خواهید داد.
 5. تمیز و مرتب باشید. میزتان را شلوغ نگه ندارید. منظم بودن یکی از اصول موفقیت یک کارمند می باشد. کاغذهای باطله را وقتی مچاله می کنید حتماً در سطل زباله بیندازید. مگر چقدر زمان لازم است تا شما بتوانید کاغذ مچاله را در سطل زباله بیندازید. هر روز پس از اتمام ساعت کاری حتماً میزتان را مرتب کرده و سپس به خانه بروید.
 6. بعضی از موادغذایی پرادویه و بودار، مثلاً سیر و پیاز درست است که سرشار از خاصیت هستند اما زمانی که سرکار می روید بهتر است از این نوع مواد غذایی استفاده نکنید یا رعایت کامل را انجام دهید. تحمل این بو برای ارباب رجوع و مخصوصاً همکارانتان که قرار است ساعت زیادی از روز را در کنار شما کار کنند راحت نخواهد بود. باعث سردرد و عصبانیت همکارتان خواهید شد و دیگران را از خود دور خواهید کرد.
 7. مسائل خصوصی و شخصی زندگیتان را برای هر کسی بازگو نکنید. قرار نیست مسائل خانه و کار را با هم قاطی کنید. تا زمانی که مجبور به درد و دل کردن نشدید مسئله ای را برای همکارتان بازگو نکنید. در ضمن زمانی هم که خواستید صحبت کنید طرف تان را به خوبی بشناسید و مطمئن باشید که این صحبت ها در همین چهار دیواری اتاق خاک خواهد شد.
 8. لباس مناسب بپوشید. لباسی که نه خیلی تنگ و چسبان و نه خیلی گشاد باشد. از پوشیدن لباس‌های نامناسب با رنگ‌های جیغ دوری کنید و لباسی متناسب با محل کارتان بپوشید.
 9. خانم ها اگر می خواهند آرایش کنند بهتر است آرایشی باشد که در چشم نبوده و جیغ نباشد. قرار نیست به عروسی بروید. محیط کار است و افراد زیادی در آن قسمت در تردد خواهند بود پس حفظ شئونات را رعایت کنید.
 10. از غیبت کردن و شایعه پراکنی، قضاوت کردن و بدگویی کردن پشت سر همکارانتان خودداری کنید. سرتان به کار خودتان باشد و یک کارمند بی حاشیه باشید.
 11. وقت شناس و منظم باشید. سر ساعت در محل کارتان حضور پیدا کنید. مثلاً اگر قرار است 7 و نیم در محل کار حاضر باشید زمانی از خانه خارج شوید که با پیش بینی ترافیک 5 دقیقه نهایتاً زودتر برسید.
 12. در رفتار با دیگران نهایت ادب و احترام را رعایت کنید. زود عصبانی نشوید و پرخاشگری نکنید.

 

موارد بیشتر:

در مقابل فرد غیبت کننده چه کنیم؟

مطالب مشابه را ببینید!

شرایط تحصیل در دبی یا امارات؛ شرایط پذیرش مقاطع مختلف و دانشگاه های برتر انگیزه برای تغییر؛ عوامل موثر ایجاد کننده انگیزه و روش های با انگیزه شدن چگونه خانمی جذاب باشیم؟ راه های جذابیت زنان و راز و رمزهای خاص آمادگی یک هفته آخر کنکور؛ برای قبولی در کنکور هفته آخر چه کنیم؟ صفر تا صد شرکت در کنکور؛ آمادگی برای روز کنکور برای موفقیت در کنکور و امتحانات این گونه عمل کنید چگونه فردی دوست داشتنی شویم؟ (عاداتی که باعث جذابیت شما می شوند) جملات موفقیت مالی و رسیدن به ثروت از کتاب پدر پولدار و پدر بی پول 10 درس طلایی انیشتین و نکات خاص برای موفقیت در زندگی سخنان پیتر لینچ مدیر موفق وال استریت و توصیه های ارزشمند ثروتمند شدن