چرا رابطه جنسی وابستگی می آورد؛ علت وابستگی در روابط جنسی

برخی از زن و شوهرها، به دلیل آنکه از نظر روابط جنسی به همسرشان وابسته هستند دست به هر کاری می زنند، حتی اگر آن کار احمقانه به نظر بیاید و صحیح نباشد. به راستی چرا رابطه جنسی وابستگی می آورد.

چرا رابطه جنسی وابستگی می آورد؟

علت وابستگی پس از رابطه جنسی

سؤال این است که چرا افرادی که رابطه جنسی برقرار می کنند، خصوصاً زن و شوهرها، به هم وابسته شده و یک نوع عادت و دلبستگی بین آنها به وجود می آید؟ جواب بسیار ساده است. زمانی که دو نفر با هم رابطه جنسی برقرار می کنند، منطق شان بر احساساتشان مغلوب می شود و خصوصاً در زمان برقراری رابطه جنسی، احساس کاملاً بر منطق غالب می شود.

قسمتی از مغز، قشر اوربیتوفرناتال نام دارد که منطق تان در این ناحیه فعال می شود. زمانی که شما به اوج لذت جنسی می رسید این قسمت خاموش می شود و دیگر نمی تواند رفتارتان را کنترل کند. زمانی که خاموش شود احساسات فعالیتشان را شروع می کنند و اینگونه بر ذهن منطقی شما غالب می شوند.

 

1- هورمون اکسی توسین

زمانی که شروع به برقراری رابطه عاطفی با شخصی می کنید و کم کم پس زمینه روابط جنسی را شکل می دهید، احساس می کنید که یکسری وابستگی میان شما به وجود آمده است. به وی حساسیت بیشتری به خرج می دهید و برایتان مهم تر می شود. دوست ندارید دلش را بشکنید و اکثر اوقات دست به هر کاری برای او می زنید.

علت این امر هورمون اکسی توسین می باشد که در زمان رابطه جنسی در بدنتان پراکنده شده و موجب دلبستگی بیشتر شما به آن شخص می گردد و اینگونه نوعی از عشق به وجود می آید. در برخی این عشق کاذب و در برخی واقعی می باشد.

همچنین اکسی‌توسین به ایجاد پیوندهای متعهدانه بین زوج‌ها هم کمک می‌کند و بین افراد حس اعتماد به وجود می‌آورد. به عبارت دیگر، مغزتان شما را به بازی گرفته است.

یک مورد این وسط نامتعادل است. آیا می دانید چیست؟ پاسخ این است که این هورمون در زنان بیشتر از مردان تولید می شود و زنان بیشتر از مردان دچار وابستگی (چه جنسی و چه روحی و چه عاطفی) می شوند.

 

همچنین بخوانید: انواع کاندوم و نحوه استفاده از آن ـ علائم عفونت اچ آی وی در مردان و زنان

 

2- غلبه احساس بر منطق

همانگونه که در بالا توضیح دادیم قسمتی از مغز به نام قشر اوربیتوفرناتال که صدای منطق مغز نامیده می شود و رفتارتان را کنترل می کند در زمانی که شما در اوج لذت جنسی قرار می گیرید خاموش می شود و احساساتتان بر منطق تان غالب می شود.

 

3- عشق نوعی اعتیاد است

احساس وابستگی در عشق به گونه ای است که شخص به آن معتاد می شود و بدون شخص احساس ناامیدی و کلافگی دارد. شاید اصلاً روابط خوبی هم نداشته باشند و فقط روابط جنسی بین آنها خوب پیش برود، اما همین امر کافیست تا چشم منطقشان بسته شود و چشم احساسات باز شود.

در برخی اشخاص این عشق از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود و مدام جایگزین برای آن پیدا می کنند. به این نوع عشق، عشق کاذب می گویند که بی دوام بوده و کاملاً با واقعیت فاصله دارد، فقط بنا بر احساس وابستگی که بر اثر برقراری روابط جنسی شکل گرفته است، تا مدت زمانی تداوم می یابد.

اوکسی‌توسین بخش پاداش در مغز را فعال کرده و نوعی حس شادی ایجاد می‌کند. درواقع، درست همان قسمت از مغز را فعال می‌کند که هروئین فعال می‌کند. این چرخه‌ی پاداش می‌تواند اعتیادی واقعی به واکنش نورولوژیکی به عشق ایجاد کند.

 

بهتر است که بهتر فکر کنید، سعی کنید منطق تان را بیدار نگه دارید. احساس وابستگی در عشق یک امری کاملاً طبیعی است، اما اگر شخص مقابل لیاقت و شایستگی این وابستگی را ندارد بهتر است که به تداوم آن اصرار نورزید و منطق تان را روشن نگه دارید. زمانی که این اعتیاد برای روح و روان شما خطرناک است باید آن را ترک کنید و پاسخ عاقلانه ای به آن بدهید.

 

 

 

موارد بیشتر: راههای تقویت اسپرم در مردان ـ از بین بردن بوی بد واژن ـ رابطه جنسی از مقعد
ممکن است شما دوست داشته باشید