همه چیز درباره پرده بکارت؛ انواع پرده بکارت، چگونه پرده بکارت پاره می شود؟

پردئه بکارت نشان از باکره بودن یک خانم است که پس از اولین ارتباط زناشویی پاره شده و خون از مهبل بیرون می آید. البته مقدار این خون می تواند کم یا زیاد یا اصلاً نباشد که این بستگی به نوع پرده بکارت یک خانم دارد که در انواع مختلفی برای هر فرد متفاوت است.

پرده بکارت چیست؟

همه چیز درباره پرده بکارت

پرده بکارت یک بافت نازک در بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان و در دهانه مهبل است که از جنس مخاطی شبیه با دیواره واژن می باشد که ورودی مهبل را به صورت ناقص می پوشاند.

پرده بکارت اصلاً شبیه به گوشت ضخیم نیست بلکه یک پوست نازک است که به راحتی پاره می شود و نیاز به هیچ  فشاری از طرف مرد نمی باشد. امکان درد کمی وجود دارد اما این درد همراه با لذت است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

پرده مهبل شکل ثابتی ندارد و در افراد مختلف اشکال متفاوتی دارد. اما نبود آن فقط در ۰٫۰۳٪ زنان اتفاق می‌افتد. در این افراد مرحله شکل‌گیری ورودی مهبل بیش از حد معمول پیشرفت کرده و بافت باقی‌مانده در ورودی واژن به قدری کوچک شده که قابل مشاهده به عنوان یک پرده نیست.

 

انواع پرده بکارت

همه چیز درباره پرده بکارت

پرده بکارت از نظر نوع جنس به دو جنس تقسیم می شود:

1) پرده بکارت ارتجاعی:

نوعی از پرده بکارت وجود دارد که ممکن است با چندین بار آمیزش جنسی پاره نشود که به آنها پرده بکارت ارتجاعی می گویند که حالت کشسانی دارد.

یکی از انواع پرده بکارت، پرده بکارت حلقوی است که ممکن است به شکل قابل اتساع یا همان ارتجاعی باشد. پرده‌ای که از یک حلقه در ورودی واژن تشکیل شده و دارای یک غشاء نسبتاً نازک و لاستیکی کشش‌دار است. در بیشتر پرده‌ها یک دهنه ۱ تا ۲ سانتی‌متر باز برای خارج شدن خون هنگام عادت ماهانه وجود دارد. پرده بکارت حلقوی قابل اتساع که به پرده بکارت ارتجاعی مشهور است نوع شبهه دار پرده‌های بکارت است به این دلیل که بافت این پرده به اندازه کافی انعطاف پذیر بوده و قابلیت کشسانی و ارتجاعی بودن از خود نشان می‌دهد و به هنگام ورود جسم خارجی (آلت تناسلی مرد) دچار پارگی نشده و ساییدگی‌هایی در اطراف آن رخ می‌دهد. محققین در بررسی‌های خود اعلام کرده‌اند که از هر 5 زن دارای پرده بکارت ارتجاعی 4 نفر با عدم پارگی و فقط با ساییدگی پرده بکارت خود در هنگام رابطه جنسی مواجه شده‌اند. (البته لازم به ذکر است که افرادی که با وجود پرده بکارت نزدیکی کرده باشند باز هم توسط متخصصان زنان قابل تشخیص می باشد زیرا تغییراتی در بافت پرده به وجود می آید)

2) پرده بکارت غیرارتجاعی:

پرده بکارت در شکل های متفاوتی هستند از جمله:

 • حلقوی: در این نوع ، پرده به صورت حلقه ای دور ورودی واژن را می پوشاند. پرده های بکارت حلقوی دو نوعند : ۱)قابل اتساع ۲)غیرقابل اتساع.
 • مثلثی: شایع ترین نوع از انواع پرده بکارت است.
 • مُشَبّک: در این حالت پرده بکارت دارای چندین روزنه است و سرتاسر مدخل مهبل را پوشانده است.
 • دندانه دار: در پرده دندانه دار حفره وسط پرده یک حفره گرد با لبه های مضرس می باشد. در واقع تفاوت این نوع پرده با پرده حلقوی یا گرد فقط در مضرس یا هفت و هشتی بودن لبه های حفره می باشد.
 • عدم وجود پرده بکارت به طور مادرزادی (از بدو تولد): بعضی ها مادرزاد پرده بکارت ندارند، بعضی دیگر پرده بکارتشان بدون سوراخ است، درحالیکه برخی دیگر پرده های بسیار ضخیمی دارند که ممکن است برای پاره کردن آن، کمک پزشک مورد نیاز باشد تا از بروز درد در هنگام ارتباط جنسی جلوگیری شود، این شیوه را بریدن پرده می نامند.طی اولین دخول، پرده بکارت در چند جا پاره شده و به چند قطعه تقسیم می شود، غالبا تا زمانی که زن، نوزادی به دنیا بیاورد باقیمانده پرده در دهانه واژن وجود خواهد داشت.
 • پرده بکارت تیغه ای: پرده بکارت تیغه ای یا دو سوراخی، پرده است که یک تیغه ممتد در طول واژن دارد. در صورت پارگی خونریزی صورت می گیرد.
 • پرده بکارت غربالی: پرده بکارت غربالی یا سوراخ سوراخ، پرده ای است که به طور کامل در عرض مهبل کشیده شده است اما سطح آن سوراخ سوراخ است و همراه با خونریزی می باشد.
 • بدون منفذ
 • پرده بکارت بسیار محکم

همه چیز درباره پرده بکارت

پرده مهبل ممکن است در موقعیت استاندارد از نظر عمق نباشد و حتی گاهی اوقات با دخول جنسی پس از مدتها نیز پاره نشود. در مورد پرده حلقوی قابل اتساع، هم با وجود دخول جنسی پوسته کماکان حفظ می‌شود.

 

پرده بکارت چگونه شکل می گیرد؟

زمانی که دختر در دورا جنینی خود در رحم مادر در حال رشد است (در اوایل بارداری) دهانه واژنی ندارد، تنها یک لایه باریک بافتی آن هم به صورت ناقص قبل از تولد تشکیل می شود و لازم به ذکر است که برخی این لایه نازک در آنها تشکیل نمی شود و ایرادی ندارد، جای نگرانی هم نیست. این به این معنی است که دختر از بدو تولد پرده بکارت ندارد. به راحتی توسط یک پزشک قابل تشخیص است که آیا دختر از بدو تولد پرده بکارت نداشته یا بر اثر پارگی پرده بکارت خود را از دست داده است.

 

وجود پرده بکارت چه سودی می تواند داشته باشد؟

وجود پرده بکارت فقط به معنای این نیست که نشان از باکره بودن فرد باشد. چون اگر چنین بود حیوانات چرا پرده بکارت دارند؟ مگر برای حیوانات باکره و دوشیزگی اهمیتی دارد؟ بسیاری از پستانداران از جمله اسب، وال و … پرده بکارت دارند. حتی از روی پرده بکارت نمی توان پاکی یا ناپاکی کسی را قضاوت کرد.

نظر بسیاری از پزشکان حاذق بر این است که پرده بکارت موجب حفظ  دستگاه تناسلی از بیماری های عفونی در زمان نوزادی است.

 

چه عواملی موجب پاره شدن پرده بکارت می شود؟

برخی فعالیت‌ها می‌تواند سبب آسیب و پارگی برگشت ناپذیر پرده مهبل شود از جمله:

 • ورزش‌های سنگین از جمله ژیمناستیک
 • برداشتن وزنه سنگین
 • ضربه‌های شدید در منطقهٔ مهبل (مانند لگد خوردن)
 • داخل کردن شیء خارجی به داخل مهبل مانند انگشت.
 • تصادف.
 • عملهای لگنی وخیم.
 • برخی نیز بطور مادرزادی پردهٔ مهبل ندارند.
 • عمل جنسی که همراه با ورود آلت جنسی به مهبل باشد.
 • حرکات ناگهانی

 

چگونگی تشخیص پارگی پرده بکارت

همه چیز درباره پرده بکارت

هرنوع پرده بکارت چه ارتجاعی باشد و پاره نشود و چه غیرارتجاعی باشد و پاره شود، در صورت آمیزش جنسی توسط پزشک قانونی قابل تشخیص خواهد بود.

 1. بعلت آمیزش مکرر لبهای کوچک از هم دور شده و دهلیز وسعت پیدامی کند.
 2. اگر واژن، شکل  عددهفت فارسی”۷ “ داشته باشد، می تواند علامت پارگی پرده با دخول آلت تناسلی مرد باشد.
 3. مجرای واژن باز و به آسانی قابل رویت”گشاد” است، این گشادی بعلت صاف شدن چین های ورودی واژن است  صاف شدن “شیار”چینها ،نامنظم می شوند.
 4. ستاره ای بوده لبه های واژن نیز نشانه “دخول”وپاره شده پرده بکارت می باشد
 5. دخترپاکره  مخاط واژن ضخیم و چین دار و دارای چینهای روی هم خوابیده،خواب چین”شیار”ها-رو به دهانه مهبل است.
 6. مجرای مهبل  بعلت داشتن چینهاباریک، تنگ است و عمق آن براحتی قابل مشاهده نیست .
 7. دیواره‌ی گردن رحم از غشاء(لایه) برجسته‌ای تشکیل شده است، امادخترانی که چندبارسکس داشته باشند، این برجستگی‌ها کاهش می یابد وکم کم از بین می‌رودو”دخول”براحتی  انجام می گیردوبدون درداست،ولی دردختران باکره فروکردن هرشیء خارجی بسختی انجام می گیرد،حتی انگشت!
 8. کانال واژن ازنظرطولی توسعه پیدامی کند”طویل می شود”  درحالی که دردختران باکره بعلت روی هم خوابیدن چینهای واژن ،کانال کوتاه است

معمولا تا ۲ هفته بعد از پارگی بکارت از روی نشانه های ظاهری می توان تاریخ دقیق آن را حدس زد و پزشک متخصص یا ماما تا ۱ ماه می تواند تاریخ پارگی را حدس بزند و بعد از ۱ ماه به هیچ وجه زمان پارگی پرده معلوم نمی شود.از لحاظ شکل ظاهری اگر پرده بکارت ترمیم یافته نباشد لبه های پارگی جدید در پرده بکارت معمولا زخمی و قرمز رنگ بوده و آثار خون لخته شده در آن مشاهده می شود.بعد از حدود یک هفته لبه های بریدگی از مخاطی مشابه مخاط پرده پوشیده شده و بعد از حدود دو هفته لبه های زخم نسبتا گرفته می شوند. اگر پرده بکارت ترمیم یافته باشد مراحل فوق صورت نمی گیرد.نکته مهم دیگر این است که لبه های پارگی چون آزاد هستند و به هم اتصال ندارند هیچ وقت به هم جوش نمی خورند و اگر دو تکه پارگی به هم دوخته شوند و پرده ترمیم شود محل ترمیم به صورت یک اسکار برجسته کوچک مشخص خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید