تفاوت ادکلن و پرفیوم چیست؟

عطر و ادکلن‌ رایحه‌هایی خاطره انگیز و بسیار قدرتمند هستند. رایحه قدرت این را دارد که در کسری از ثانیه احساسات و روحیه‌ی شما را برانگیزد و یادآور خاطرات خوب باشد؛ یا حتی گاهی یادآور غم و اندوهی عمیق در دل و روح شما شود.  دانستن تفاوت بین ادکلن و پرفیوم در بسیاری از مواقع می تواند باعث شود شما ضمن آگاهی از ویژگی های هر کدام در زمان خرید عطر مورد علاقه خود دچار پشیمانی و سردرگمی نشوید.

تفاوت ادکلن و پرفیوم چیست؟

فاکتورهای خرید عطر و ادکلن

زمانی که شما می خواهید عطر مناسب خود را خریداری نمایید، فاکتورهای مختلفی برای انتخاب مناسب هر فرد وجود دارند از جمله رایحه، برند، قیمت و نوع آن (پرفیوم یا ادکلن) در انتخاب ما تاثیر بسیار زیادی دارند. هنگامی که شما می خواهید عطری را تست نمایید اغلب فروشنده ها ممکن است درباره برند و انواع رایحه های موجود در عطر توضیحات زیادی را به شما ارائه دهند اما معمولا درباره نوع عطری که به شما پیشنهاد می شود و اینکه از نوع ادکلن است یا پرفیوم و یا سایر انواع عطرها، اطلاعات بسیار کم تری به شما ارائه می شود در حالی که انواع عطرها از نظر ترکیبات و به دنبال آن از لحاظ ماندگاری تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند.

برای اینکه شما یک عطر با پخش بوی عالی و ماندگاری مناسب را انتخاب کنید باید بدانید به صورت کلی انواع عطرها چگونه و از چه چیزی ساخته می شوند. نکته ای باید بدانید این است که اسانس روغنی (ماده تشکیل دهنده اصلی) یا در واقع همان عطر خالص به هیچ عنوان به تنهایی قابل استفاده نمی باشد و برای استفاده از آن باید با سایر حلال ها مثل الکل ترکیب شود. هر کدام از عطرها، با توجه به غلظت اسانس روغنی و میزان الکل به کار رفته در ترکیب خود عناوینی مانند ادکلن، ادوتویلت و پرفیوم را به خود می گیرند. از ادکلن برای ایجاد بوی خوب برای مدت بسیار کمی استفاده می شود و برای استفاده در طول روز کاربرد ندارد.

ادو پرفیوم‌های معروف

برای مثال یکی از ادو پرفیوم های بسیار معروفی که می توان به آن اشاره کرد بلو شنل می باشد که با حال و هوای شرقی و چوبی‌اش برای روزهای گرم و معتدل سال مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای قدرت پخش بوی مناسبی می باشد. همچنین از دیگر مواردی که می توان به آن ها اشاره نمود ادو پرفیوم گوچی بلوم می باشد که دارای طبع خنک رایحه های گلی می باشد و برای افرادی که می خواهند در فصول گرم سال شکوفا باشند یک گزینه ایده آل می باشد. مورد بعدی در بهترین ادوپرفیوم های موجود در بازار عطر کوکوشنل می باشد. این عطر برخلاف موارد قبل دارای طبعی گرم می باشد و بهتر است از آن در فصول گرم سال استفاده شود. این عطر با رایحه های شرقی و ادویه ای که دارد دارایی بویی ملایم و شیرین می باشد.

تفاوت ادکلن و پرفیوم چیست؟

پرفیوم‌ها معمولا دارای بیشترین غلظت اسانس روغنی بوده و به همین دلیل دارای بیشترین ماندگاری و بالاترین قیمت نیز در بین انواع عطرها هستند. پرفیوم ها معمولا از ۲۰ الی ۴۰ درصد اسانس روغنی خالص تشکیل شده‌اند و به همین دلیل اگر صبح از عطر خود استفاده کنید احتمالا تا غروب بوی آن را به وضوح احساس خواهید کرد و  ماندگاری آن ها حدودا ۶ الی ۸ ساعت می باشد. افرادی که دارای پوستی حساس هستند بهتر است بیشتر از این نوع عطرها استفاده کنند زیرا الکل آنها نسبت به انواع دیگر کمتر است و باعث خشکی پوست نمی‌شود.

ادوپرفیوم

قوی‌ترین نوع عطر بعد از پرفیوم، ادوپرفیوم است. این نوع عطر حاوی 15 تا 20‌ درصد اسانس‌ روغنی است. این نوع عطر به سبب ماندگاری قابل قبول و متوسطی که دارد میان فروشندگان و خریداران عطر از محبوبیت زیادی برخوردار است. ادوپرفیوم‌ها به طور متوسط تا 8 ساعت ماندگاری دارند.

تفاوت ادکلن و پرفیوم چیست؟

ادکلن

اما ادکلن یا EDC نسبت به پرفیوم از غلظت بسیار کمتری از اسانس‌های روغنی برخوردار بوده و در واقع تنها ۲ تا ۷ درصد اسانس خالص معطر در ساختار استفاده شده است و درصد الکل استفاده شده در ادکلن‌ بسیار بالاتر از پرفیوم می باشد. از لحاظ قیمتی نیز مسلما ادکلن ها نسبت به پرفیوم دارای قیمت مناسب تری هستند. ماندگاری بو در این نوع محصولات حداکثر تا ۲ ساعت است. خوب است بدانید برخلاف تصور بسیاری از افراد، عبارت پرفیوم (Perfume) فقط برای عطرهای زنانه کاربرد ندارد و از سوی دیگر، واژه ادکلن (Cologne یا Eau de Cologne) نیز صرفا برای عطرهای مردانه استفاده نمی‌شود

ادو تویلت از اصطلاح فرانسوی “faire sa toilette” آمده است که به معنی “آماده شدن” است. غلظت اسانس ادوتویلت‌ها بین 5 تا 15 درصد است و به طور معمول 2 تا 3 ساعت ماندگاری دارند. برخی بر این باورند که ادوپرفیوم‌ها عطر شبانه و ادوتویلت‌ها عطر روزانه به حساب می‌آیند. ادو تویلت‌ها در مقایسه با عطر فرمول و غلظت سبک‌تری دارند و در واقع نسخه کم ‌هزینه عطرها می‌باشند که برای زنان و مردان قابل استفاده است.

فاکتورهای موثر در کارایی عطر و ادکلن

علاوه بر نوع ادکلن و همچنین درصد اسانس روغنی استفاده شده در آن، نکاتی مانند رایحه و نت‌های استفاده شده در محصول نیز در بو و میزان ماندگاری آن تاثیرگذار هستند. برای اینکه شما بهترین استفاده را از یک عطر داشته باشید باید بدانید که در هر فصل از چه عطری و با چه طبعی استفاده کنید. برای مثال در فصول سرد سال بهتر است عطرهایی با طبع گرم و در فصل بهار و تابستان نیز عطرهایی ملایم، معتدل یا خنک را استفاده کنید. برای مثال عطر دیور ساواج دارای رایحه ای گرم و تند بوده و برای مصرف روزانه‌ی آقایان در فصول سرد سال عالی می باشد. و یا عطر و ادکلن کرید اونتوس که با رایحه خنک و تلخی که دارد به یکی از جذاب ترین ادکلن های مورد علاقه آقایان در فصول گرم سال تبدیل شده است.

تفاوت میان انواع رایحه‌های عطر و ادکلن به میزان یا غلظت روغن‌های موجود در آن‌ بستگی دارد. هر چقدر غلظت روغن‌ها بیشتر باشد، ماندگاری رایحه عطر و ادکلن شما بیشتر بوده و نیاز به مصرف مقادیر کمتری از عطر را دارید. در مقایسه پرفیوم(Perfume) با ادکلن (Eau de cologne)؛ معمولاً پرفیوم بیشترین غلظت را دارد و باعث می‌شود که رایحه ان در طی مدت زمان طولانی‌تری در یک سری نت منتشر شود. به طور معمول غلظت روغن موجود در پرفیوم ها حدود 20 تا 30 درصد است در حالی که غلظت روغن موجود در ادکلن‌ حدود 2 تا 4 درصد می باشد.

این مطالب را هم ببینید