طرز تهیه دلمه کدو؛ آموزش دلمه کدو خوشمزه با سینه مرغ

دلمه کدو یکی از غذاهای خوشمزه ایرانی است که طرفدار زیادی دارد. کافی است کمی وقت بگذارید تا این غذای خوشمزه را آماده سرو کنید. یادتان باشد با حوصله این کار را انجام دهید تا بتوانید یک دلمه خوشمزه و خوش طعم را بپزید.

طرز تهیه دلمه کدو با سینه مرغ

طرز تهیه دلمه کدو

مواد موردنیاز:

  • کدوی درشت (1 کیلوگرم)
  • سینه مرغ (400 گرم)
  • فلفل دلمه ای خرد شده (نصف پیمانه)
  • پیاز خرد شده (نصف پیمانه)
  • گوجه فرنگی (1 کیلو)
  • سیر (3 حبه)
  • رب گوجه فرنگی (2 قاشق سوپخوری)
  • روغن مایع (4 قاشق سوپخوری)
  • کره (100 کرم)
  • نمک و فلفل سیاه (به مقدار لازم)

 

طرز تهیه دلمه کدو:

دز ابتدای کار به سراغ سینه مرغ رته و آن را به صورت چهارگوش تکه کنید و بعد آنها را در ظرف مناسبی ریخته و 1 قاشق مرباخوری نمک و 2 قاشق سوپخوری روغن مایع را به سینه مرغ اضافه کرده و با دستانتان ورز دهید تا جذب مرغ شود. سینه مرغ باید 2 ساعت به همین حالت در یخچال باقی بماند.

کارتان که با سینه مرغ تمام شد به سراغ کدوها بروید. نیاز نیست که پوست کدوها را بکنید. کدوها را خیلی تمیز شسته و با کمک چنگال روی پوست کدوها شکاف عمیقی ایجاد کنید. سپس از برش های کدو برای در دلمه به اندازه برش های یک سانتی متزی کنار بگذارید و مغز کدو را با کمک قاشق خالی کنید توجه داشته باشید که اطراف و ته کدوها نباید سوراخ شود و دیواره های کدو نیز باید به اندازه ۴۴ میلی متر باقی بماند.

وقتش رسیده به سراغ حرارت بروید. در یک قابلمه مناسب 4 لیوان آب و 1 قاشق سوپخوری نمک بریزید و قابلمه را روی حرارت متوسط گاز بگذارید تا آب بجوشد.

وقتی آب در حال جوشیدن است کدوها را به آن اضافه کنید و بگذارید 2 دقیقه در اینحالت باقی بماند و بعد کدوها را از قابلمه خارج کرده و در آب سرد بگذارید. آب جوشیده ای که کدوها در آن گذشته بودید را کاملاً نریزید بلکه یک لیوان از آب کدوها را بردارید.

طرز تهیه دلمه کدو با سینه مرغ

3 عدد از گوجه فرنگی هایی که به خوبی شسته اید را برداشته و پوستشان را بگیرید و هسته آنها را جدا کنید. بعد خود گوجه فرنگی را خرد کنید.

در این مرحله 500 گرم از کره را در یک ماهیتابه مناسب بریزید و روی حرارت قرار دهید. پس از اینکه کره ذوب شد پیازهایی که خرد کرده بودید را به کره اضافه کنید و خوب تفت دهید تا نرم شوند.

سینه مرغی که به مدت 2 ساعت در یخچال گذاشته بودید را به پیاز اضافه کنید و تفت دهید تا زمانی که رنگ سینه مرغ تغییر کند و بخته شود.

در مرحله بعد فلفل دلمه ای که از قبل خرد کرده بودید را به مواد اضافه کنید و به مدت 1 دقیقه خوب تفت دهید.

در این مرحله  فیله گوجه فرنگی را به همراه 2 حبه سیر له شده و یا خرد شده (بسته به سلیقه خودتان) و رب گوجه فرنگی به مواد دلمه اضافه کنید و خوب مواد را تفت دهید تا پخته شوند.

قبل از آنکه دلمه ها را از مواد پر کنید فر را روی دمای 180 درجه تنظیم کنید. بعد به سراغ کدوها رفته و داخل آنها را با موادی که آماده کرده اید پر کنید. حالا قسمتی از کدو که برش داده بودید و کنار گذاشت بودید را به عنوان در دلمه روی کدو بگذارید.

اگر می خواهید از فر استفاده کنید، فر را روی دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد تنظیم کنید تا به خوبی داغ شود درون کدو ها را به همراه مواد دلمه پر کنید و برش های ۱۱ سانتی متری ازکدو ها را که کنار گذاشته بودید روی هر یک از کدوها قرار دهید.

در مرحله آخر یک لیوان آب در ظرفی که می خواهید در فر بگذارید بریزید. یادتان باشد ظرف حتماً نسوز باشد.

کدوها را درون ظرف چیده و به مدت زمان نیم ساعت الی 40 دقیقه درون فر گذاشته تا آماده شوند. البته اگر نمی خواهید از فر استفاده کنید کدوها را درون یک قابلمه درب دار گذاشته و درب آن را بسته روی حرارت ملایم گاز بگذارید.

در زمانی که دلمه ها در حال پخته شدن هستند گوجه فرنگی هایی که باقی مانده بودند را با دنده درشت رنده کنید.
500 گرم از کره شما باقی مانده بود آن را درون یک ماهیتابه ریخته روی حرارت گذاشته و گوجه های رنده شده را با آن تفت دهید. یک حبه سیر باقی مانده را نیز خرد کرده و با فلفل سیاه و نمک به مخلوط کره و گوجه اضافه کرده و با حرارت ملایم گاز اجازه دهید تا پخته شود تا جایی که آب گوجه فرنگی ها کشیده شود.
وقتی دلمه هایتا آماده شد آن را در ظرفی که می خواهید سرو نمایید قرار داده و از سس گوجه ای که درست کردید روی آن ریخته و میل نمایید.
“نوش جانتان”
نکته:
شما می توانید به دلخواه خودتان و طبق ذائقه تان به جای سینه مرغ از گوشت چرخ کرده هم استفاده کنید در آن صورت دیگر نیازی نیست که گوشت چرخ کرده را درون یخچال قرار دهید و در روغن و نمک بخوابانید.

همچنین بخوانید:

طرز تهیه دلمه مرغ

طرز تهیه کشک بادمجان

طرز تهیه سالاد رژیمی

طرز تهیه سالاد اولویه

طرز تهیه اسنک گوشت

مطالب مشابه را ببینید!

طرز تهیه انواع غذا با کنسرو ماهی؛ انواع سالاد، ساندویچ، پاستا و کوکو با کنسرو ماهی ناهار امروز چی بپزم؟ پیشنهاد خوشمزه ترین غذاها برای وعده ظهر طرز تهیه سبزی پلو و ماهی خوشمزه (آموزش مرحله به مرحله) + فواید این غذا لیست غذاهای ویژه شب یلدا و طرز تهیه آن (شب یلدا چی بپزم؟) طرز تهیه انار پلو شیرازی؛ انار پلو خوشمزه برای شب یلدا طرز تهیه خورش قیمه؛ نکات ویژه برای درست کردن خورش جا افتاده و مجلسی معرفی بریانی و خورش ماست اصفهان طرز تهیه خورش بامیه خوشمزه مجلسی مرحله به مرحله طرز تهیه کباب مرغ مغزدار؛ 2 روش تهیه کباب مجلسی و رستورانی طرز تهیه غذاهای نونی؛ دستور تهیه 10 غذای نونی خوشمزه